Public Screenings

NORTHERN CHARACTER 2017 – COMPETITION PROGRAM.

PUBLIC SCREENINGS

 

NOVEMBER, 23

 

KIROVA CULTURE PALACE – FESTIVAL HALL

10:00-10:30 – Opening Ceremony of the 10th Northern Character International Film & TV Festival

10:40 – Short Fiction Film:  Brothers In Midnight Sun – 8 min  (Kalkontelevision, Sweden)

10:50 Documentary Debut: You Are Not Alone! – 28 min   (Anna Barsukova, Russia)

11:30 – Portrait: The Girls By The Border – 9 min 28 sec (Trine Hamran Media, Norway)

11:45 – Documentary: Illuminators – 68 min (Helsinki, Illume Ltd, Finland)

13:00 – Youth Program: In А Мood For A Swim – 10 min (Pink Cameras, Sweden)

13:15 - Short Fiction Film: Confession Of A Misanthrope  – 25 min 28 sec (Tatyana Zhukova, Russia)

 

14:00 – 15:00 Break

 

15:00 – Culture Program: The Kiberg Odyssey – 62 min (Tundra Film / Pomor Film, Norway / TV21, Russia)

16:15 – Portrait: Arctic Velonaut – 18 min (Webbon, Sweden)

16:40 – TV Program: Germs Of Communism 36 min (TV-21, Russia)                                                                                                                              

17:20 – Documentary: No Sleep on Stengatan – 14 min 5 sec (Teglund Publishing AB, Sweden)

17:40 – Documentary: Kaisa’s Enchanted Forest – 82 min (Oktober Production Company, Finland)

19:00 – Documentary: A Son Of A Man – 25 min 20 sec (Sergey Pozdnyakov, Russia)

19:30Documentary: The Mysterious Northwest Passage – 29 min 6 sec (Norwegian Broadcasting Corporation – NRK, Norway)

20:00 – Short Fiction Film: Severe Reprimand – 20 min (Summer Production Studio, Russia)

20:30Short Fiction Film: The Аrrow – 26 min (Evgeny Nikitin, Russia)

 

KIROVA CULTURE PALACE – DANCING HALL

10:40 – Documentary: Economy Class – 88 min (Eccentrics Production Center, Russia)

12:15 – Documentary– Debut: The Last Date – 28 min 22 sec  (Belorussian State Academy Of Art, Belorussia) 

13:00 – Short Fiction Film: Everything Burns – 18 min (Mer Film AS, Norway) 

13:25 – TV Program: Notes On White Fields. Murmansk – North Pole – Murmansk – 25 min (Murman State TV& Radio Company, Russia)

14:00 – 15:00 Break

 

15:00 – Documentary: Heart North – 63 min (KF Huset, Sweden)

16:15 – BOOK PRESENTATION:  Cinematography In Murmansk  (By journalist Dmitry Ermolaev)

16:45 – SPECIAL SCREENING: Under A Stone Sky – 85 min.  (Lenfilm, USSR / Teamfilm, Norway, 1974.)

18:30 – Out-of-Competition Program: A Mother Had Seven Sons – 18 min. 20 sec. (Visual Impairment Society, Russia) 

19:00 – TV Program: Freshman Fisherman – 58 min 54 sec (Norwegian Broadcasting Corporation – NRK, Norway)

MURMANSK STATE SCIENCE LIBRARY

16:00 SPECIAL SCREENING: Dutch View, Inventory Of Motherland – 76 min (director Ben Van Lieshout, Nederland)

 

MURMANSK CINEMA

18:30 Festival Opening Film: KARENINA & I (Norway, 89 min)

 

MERIDIAN HOTEL – M-CLUB

22:00 – Short Fiction Film Night!

22:00 – Memodom – 10 min  (Kangero Produktion AB,  Sweden)

22:15 – The Hostage – 12 min. (Alexey Medvedev, Russia)

22:30 – Zero mm – 8 min (Nour AL Hekma Co, Iraq)

22:40 – Girl With A Fish Necklace – 13 min (Rein Film, Norway)

23:00 – Stranded – 11 min 36 sec (Lampray AB, Sweden)

23:05 – The Devoted – 2 min (halqe100, Iran)

23:10 – Phantom – 4 min (Bortbyting AB, Sweden)

 

NOVEMBER, 24

 

KIROVA CULTURE PALACE – FESTIVAL HALL

10:00 – Documentary: Cause Of  Death: Unknown – 88 min (Manifesto Film, Norway)

11:40 – Documentary – Debut: Jenny And Lotta At Arjeplogar'n – 30 min (Elke Media, Sweden)

12:15 – Portrait: The Habitat. The Desert At the Polar Circle – 10 min 20 sec (Murman State TV&Radio Broadcasting Company, Russia)

12:30 – Documentary – Debut: Alone Through Iran – 1144 Miles Of Trust – 60 min (Fango Production/Nordic Production/ Sweden)

13:35 – Youth Program: Wild Side – 14 min ( Finland )

 

14:00 – 15:00 Break

 

15:00 – FILM PRESENTATION: Son Of The Sun – 58 min. (By film director Gunilla Bresky, Sweden)

 

16:15 RESEARCH PROJECT PRESENTATION: Ethnographic Film and Photo in Applied Science – Еthics and Dilemma. (By Zoya Vylka-Ravna, Norway). Includes film screening: Life, Love And Knowledge Of Northern Nomads: The Oldness Of Sata Ne – The Strong Woman – 15 min  (Samoedna Film,/NIKU Norwegian Institute of Culture Heritage Research Tromsø, Norway) In total – 40 min. 

17:10 – Culture Program:  Melody Тhrough Тhe Ice – 50 min (Driva Produktion Mitra Sohrabian, Sweden)

18:10 – Documentary: On Holy Path – 26 min 23 sec (GTRK "Tatarstan", Kazan, Russia)

18:40 – Out-of-Competition Documentary: Andrey. Sail.19 min (Andrey and Pavel Zelenov, Russia)

19:10 – Out-of-Competition Portrait: Loving Russia Becomes A Destiny. Nikolay Kolychev – 8 min 40 sec (Alexander Eremeev, Russia)

19:25 – Out-of-Competition Documentary: Fall In Love With The White Sea – 60 min (Yaroslav Lomakin, Russia)

20:25 – Out-of-Competition Documentary – Debut: 40 years At The End Of The World – 13 min 35 sec (All-Russian State institute of cinematography named after Gerasimov S.A., Moscow, Russia)

 

KIROVA CULTURE PALACE – DANCING HALL

10:00 - TV Program: Ten Meter Tower – 16 min (KF Huset/Plattform Production, Sweden)

10:30 – TV Program: The Dawns Here Are ... Peaceful – 26 min 30 sec (TV-21, Russia)

11:15 – Culture Program:  Hit – And One More  – 26 min.( CREATON Video Production Studio, Russia) 

12:15 - TV Program: Elsa Laula, The Woman Who Gathered Sápmi29 min 34 sec (NRK Sápmi, Norway)

13:00 – Youth Program: Our Morning – 25 min. 03 sec. (TV-21, Russia)

13:30 – Culture Program:  Juliet, Juliet & Juliet – 9 min (French Quarter Film, Sweden)

 13:45 - Culture Program: Goru Bihu Song – 4 min (N/A, India)

 

14:00 – 15:00 Break

 

15:00 – Documentary: Sacred – 74 min (Giron Filmi Oy, Finland)

16:20 – Documentary- Debut: An Ordinary Day – 21 min 18 sec  (Khristoforova Maria, Russia/India)

16:45 – TV Program: Life And Death Of An Indian Salesman – 58 min (Jensen Production, Sweden)

17:45Portrait: Black and White Silence – 15 min. (KBU Region Publishing House, Russia)

 

TIFF AND NORTHERN CHARACTER PRESENT:

19:00 – 20:50 – OUTDOOR FILM SCREENING:  Sealers – One Last Hunt (2016, Norway, 98 min),   At the Passenger Ship Terminal, Murmansk

NOVEMBER, 25

 

KIROVA CULTURE PALACE – FESTIVAL HALL

10:00 – Youth program: Drawn To Trouble17 min 7 sec  (Fabelfjord, Norway)
Ellá Márge's Selfie – 14 min 36 sec  (NRK Sápmi, Norway)
The Planet Patrol10 min 48 sec  (NRK Troms, Norway)

11:00 – Documentary: A Bastard Child57 min 4 sec  (Taskovski Films, Sweden)

12:15 – Documentary Debut: Sealers – One Last Hunt  – 98 min (Koko Film, Norway)

 

MURMANSK STATE ARCTIC UNIVERSITY

10:00 – Media Forum: Journalism – New Instruments

 

MURMANSK CINEMA

16:00 Festival Closing Film: SHORT WAVES ( Russia, 80 min)

 

MURMANSK CHILDREN THEATRE SCHOOL

18:30 – Awarding Ceremony of the 10th Northern Character International Film & TV Festival